O Rómovi, ktorý chcel byť Cigáň

Autor: Ján Spišiak | 13.7.2014 o 12:10 | (upravené 15.7.2014 o 22:49) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  353x

 Narodiť sa v "dome" pozliepanom z 3x použitých tehál, vlnitého plechu, starých  dosák, a čohokoľvek, čo sa dá zohnať,  bez vody a bez elektriny, nie je  žiadne terno. A keď ste ešte k tomu Róm, tak štartujete do života z pozície  -  po krk v hnoji .  Vyskočíte?

  Poznám troch, ktorí to dokázali!Všetci traja mali nad sebou "pevnú ruku", - nespochybniteľnú autoritu.    " Otec  po vojne stupil na mínu, a odtrhlo mu nohu, čo mu ale nebránilo mať 9 detí. 9 synov. Museli sme chodiť do školy, keď sa otec dozvedel, že si nebol v škole, nedostal si jesť. Bývali sme nie v dome, to bola zemľanka.
 Večer sa sadlo za dlhý stôl, rozdali sa taniere, a na koho otec ukázal prstom -znamenalo to  -tanier schovať ! Hneď ti bolo jasné, že zistil, čo si vyviedol.Nešlo o to, že si išiel hladný spať, v škole si mal obed, a nejaký chleba s masťou si si uchmatol. Ale večera bola slávnostným zakončením dňa, akýsi náš,malý, súkromný obrad. Všetci sedeli, pomaly chlipkali polievku a debatovali.Len ty si sedel s lakťami opretými o prázdny stôl. Bolo ti jasné, že sem nepatríš. TO bol najväčší trest! Keď si skončil ZDŠ -ku  povedal: Čítať už vieš, teraz sa naučíš niečo, čo ťa uživí. Môžeš si vybrať. A chodili sme do učňovky .Všetci. Jeho  výchovné metódy asi neboli v zhode s normami EU, ale keď sme aj ako stredoškoláci niečo vyviedli, večer bolo :Tanier schovať!  A to aj tri dni po sebe, keď si vyťal niečo zlé. Všetci sme skončili ZDŠ , aj učňovku. Jeho zásadou bolo: Môžeš byť biely, čierny aj zelený, ale keď budeš najlepší zvárač v okolí, vždy sa uživíš. Aj sa  tak stalo. Keď máte brata murára, aj klampiara, aj tesára, aj vodára aj elektrikára, a sú ochotní pomôcť, nakoniec bývate každý vo vlastnom dome.  Raz som jeho rodinu nazval  Rómami. Urazil sa! "Aký že som ti ja Róm! Ja som poctivý Balocký cigáň!   A bol na to normále hrdý.

 Mal na čo.
 Bol jeden z tých troch, ktorí dokázali vyskočiť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?