Fajky - pokračujem v pokusoch.

Autor: Ján Spišiak | 22.11.2014 o 11:18 | Karma článku: 1,81 | Prečítané:  353x

 Váha - užitočná pomôcka.  Zlepšovák z oblasti chémie - superpena. Nové modely.

   Vo fajčení fajky sa poriadajú súťaže, dokonca majstrovstvá sveta. Každý si povinne kúpi novú fajku tak za 20 -30 euro. Tá mu zostane, a môže trénovať aj doma.  Vždy je to typ "biliard" štandardných rozmerov a s predpísaným vŕtaním.

Fajka - pretekárka. Za ňou penovka vlna veľká. Hmotnosť rovnaká.

Dostane dve zápalky a presne tri gramy tabaku. Zapáliť - teraz!  a kto najdlhšie vydrží dymiť, je víťaz.Prvým majstrom sveta podľa týchto pravidiel bol Maďar, inak pľúcny lekár. Vyhral s časom hodina aj pár minút, čo sa občas zadarí aj mne. Na pred posledných majstrovstvách sveta (500 účastníkov) vydržal najlepší 3hodiny aj 33 minút. Pre lepšiu predstavu 3 gramy tabaku vytrasiete z piatich suchých cigariet. Fajkové tabaky sú ale hodne vlhkejšie, takže skôr štyroch. Preto je dobré mať doma váhu. Dostatočne presnú - na menej ako 1/10gr a pokiaľ možno zadarmo. Zlatnícke  digitály sú pre mňa pridrahé.

  Tak som vymyslel a skonštruoval toto  Najjednoduchšie ju urobíte  z pravítka. Upevníte nôž hore ostrím a pravítko po ňom posúvate, až kým neleží bez pohybu, a vodorovne. Poznačiť fixkou a urobiť vryp špičkou noža s profilom širšieho V.   Kolmo! na koncoch urobiť dve malé, asi  1mm jamky. Do jamiek zavesíte háčik zo spinky a naň nejakú ľahučkú nádobku, hoci od jogurtu. Ak sa váha nakláňa na jednu stranu, dohodíte napríklad nastrihaný drôt.  Závažia. Dáte si v lekárni odvážiť 100 špendlíkov a vyjde vám, že jeden váži 0,121 gramu.  Novší nápad:  zobrať tenučký drôtik,odmerať presne 1m ( 2,3,5) dať si ho odvážiť v lekárni.  Ľahko vypočítate, že napr.:1.5m váži 1gr, 15 cm 1/10  a1,5cm1/100gramu a nastriháte si závažia  Váha reaguje aj na 1/100 gramu.
 Nájdete si hmotnosť euromincí a zistíte, že 2centovka váži presne 3,05 gramu, až po dvoj eurovku  8,5gr.
Na väčšie záťaže  nestačí pravítko, treba  tenká latka. Závažie obyčajná voda a injekčná striekačka.  1ml = 1gr.  Vážite s presnosťou + - 0,5 gramu, čo stačí, pretože pretekárky vážia okolo 40 gr bez náústku.     Keď odlejete penu, alebo perlitovú zmes, vykrájate z nej čo najpravidelnejší kváder. Zmeriate, zvážite a vypočítate hustotu. Potom si môžte urobiť graf z ktorého presne zistíte z akého pomeru ingrediencií získate hmotu presne určených vlastností.

 

Vyskúšal som iné chemikálie na vytvorenie peny. Osvedčili sa, a pri reakcii vzniká neškodná kuchynská soľ Na Cl + CO2

  Dajú sa vyrobiť oveľa väčšie bubliny, a samotná sádra je pevnejšia. Vľavo starší typ peny, vpravo extrémne riedka nová pena. Hustota 0,37

Urobil som jednu peknú "bosoráčku" s novým systémom ukotvenia náústku, nemôže sa otáčať. Pri systéme kalumet je to veľmi dôležité. Červený znak je rjú - drak, čierny uma - kôň. Je to príslovie. "Keď sa cítiš drakom, vytneš najväčšiu koninu"  

   Môj prvý pokus o vyystrúhanie vlny chlapi v klube nazvali "cukrársky výtvor - venček". Tak som skúsil niečo iné.  Nepáli a krásne sedí v ruke. Váži toľko, čo aj pretekárka

Iná penovka

 

 

 A ešte jedna.

Vysrúhané vlnky nič nepredstavujú, sú len "na skúšku". Musím zistiť ako sa materiál chová pri opracovaní, akú pevnosť majú "ornamenty", čo sa stane po páde zo stola. A hlavne pri fajčení.                    Ale vyzerá to celkom dobre. Môj sen vlastniť plnú policu krásnych  vyrezávaných penoviek, materiál v cene 1 cigarety, sa už veľmi podobá skutočnosti.

 

 

 Po mesiaci denného používania -žeravil som ju ako sa len dá- sa objavil hnedý fľak, signalizuje vnútorný kaz - dutinu.Vyššia priepustnosť pre dehty. Pena nebola dostatočne homogénna, objavili sa aj trhlinky. Ale to je bežné. Prvý mesiac fajčenia prečkajú len 2-3 z piatich fajok, rok vydržia 1-2 z piatich, kým sa pri výrobe vychytajú všetky "muchy".  Ale to je normál, skúšal som aj materiály, kde do mesiaca prehoreli všetky. Aj  niekoľko nie efektných, ale odolných.

 

 Tieto "pra - dunhilky" fungujú už vyše roka. Sú z bieleho cementu s perlitovou plnkou na odľahčenie.

     P.S. Keďže digitál foťák  ma definitívne opustil a na nový teraz nemám, všetko je robené len mobilom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?