Sprayeri dejín.

Autor: Ján Spišiak | 16.12.2014 o 22:50 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  158x

Som pohan, a slávim kračún.  Najkratší deň v roku.


Vraj sa  v tento deň narodil muž menom Ježiš zvaný Nazaretský.Prečo v decembri?  Pretože bol počatý v marci.Prečo práve v marci?To nik nevie. Potláčali moje pohanské zvyky, mysliac si, že zostanú len tie ich.    Ale ani storočia trvajúce vymývanie mozgov nevygumovalo v mysliach ľudí dávne obrady. Zostali fašiangy, masky, Lucie, mágia hľadania budúceho partnera, veštenie budúcnosti, obdarovanie zvierat aj polí.   A nieje možné zrušiť prírodný zákon.  Od nepamäti ho ľudia poznali. Aby naň nezabudli,osadili rad čo najväčších kameňov. Tie kamene tam stoja dosiaľ, a ukazujú na miesto, kde vyjde slnko v rozhodujúci deň.   Noc pred tým urobili veľké ohne a bdeli pri nich až do svitania. A podarilo sa!Slnko sa zjavilo, a sľúbilo, že zajtra tu bude o kúsok dlhšie.Viem si predstaviť ten obraz, tisícročia opakovaný.
 Až prišli iní ľudia a naspreyovali naň bábätko v maštali. Postupne primaľovali jasličky, somárika a volčeka, ako to už v maštali býva. A troch kráľov. S tými mali trochu problém.  Niekedy ich bolo aj viac, niekedy to neboli králi, ale mudrci, či skôr mágovia. Ale nakoniec sa dohodli na troch kráľoch, a vymysleli im aj mená  Gašpar, Melichar, Baltazár, a každého urobili inej farby.   Storočia  tento obraz zdokonaľovali.
  Až prišiel červený fanatik a nastriekal naň obrázok "Dedo mráz. Aj so snehulienkou" A 1/6 sveta sa naň povinne dívala.   Našťastie, všetko má svoj koniec, aj šialené ideológie.Nastúpil mocný čarodejník. Zatriasol mešcom dolárov, a deda Mráza obliekol do červeného. Podľa vzoru  Coca - Cola.
  Pôjdem večer von. Urobím si len maličký ohník. Ak nebude z čoho, zapálim aspoň sviečku.
 Som si istý, že slnko prilákam.

Len musím vydržať až do rána.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?