O Rómovi, ktorý chcel byť Cigáň

Autor: Ján Spišiak | 13.7.2014 o 12:10 | (upravené 15.7.2014 o 22:49) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  358x

 Narodiť sa v "dome" pozliepanom z 3x použitých tehál, vlnitého plechu, starých  dosák, a čohokoľvek, čo sa dá zohnať,  bez vody a bez elektriny, nie je  žiadne terno. A keď ste ešte k tomu Róm, tak štartujete do života z pozície  -  po krk v hnoji .  Vyskočíte?

  Poznám troch, ktorí to dokázali!Všetci traja mali nad sebou "pevnú ruku", - nespochybniteľnú autoritu.    " Otec  po vojne stupil na mínu, a odtrhlo mu nohu, čo mu ale nebránilo mať 9 detí. 9 synov. Museli sme chodiť do školy, keď sa otec dozvedel, že si nebol v škole, nedostal si jesť. Bývali sme nie v dome, to bola zemľanka.
 Večer sa sadlo za dlhý stôl, rozdali sa taniere, a na koho otec ukázal prstom -znamenalo to  -tanier schovať ! Hneď ti bolo jasné, že zistil, čo si vyviedol.Nešlo o to, že si išiel hladný spať, v škole si mal obed, a nejaký chleba s masťou si si uchmatol. Ale večera bola slávnostným zakončením dňa, akýsi náš,malý, súkromný obrad. Všetci sedeli, pomaly chlipkali polievku a debatovali.Len ty si sedel s lakťami opretými o prázdny stôl. Bolo ti jasné, že sem nepatríš. TO bol najväčší trest! Keď si skončil ZDŠ -ku  povedal: Čítať už vieš, teraz sa naučíš niečo, čo ťa uživí. Môžeš si vybrať. A chodili sme do učňovky .Všetci. Jeho  výchovné metódy asi neboli v zhode s normami EU, ale keď sme aj ako stredoškoláci niečo vyviedli, večer bolo :Tanier schovať!  A to aj tri dni po sebe, keď si vyťal niečo zlé. Všetci sme skončili ZDŠ , aj učňovku. Jeho zásadou bolo: Môžeš byť biely, čierny aj zelený, ale keď budeš najlepší zvárač v okolí, vždy sa uživíš. Aj sa  tak stalo. Keď máte brata murára, aj klampiara, aj tesára, aj vodára aj elektrikára, a sú ochotní pomôcť, nakoniec bývate každý vo vlastnom dome.  Raz som jeho rodinu nazval  Rómami. Urazil sa! "Aký že som ti ja Róm! Ja som poctivý Balocký cigáň!   A bol na to normále hrdý.

 Mal na čo.
 Bol jeden z tých troch, ktorí dokázali vyskočiť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?