Kto verí, nemusí myslieť

Autor: Ján Spišiak | 15.7.2014 o 1:16 | (upravené 15.7.2014 o 9:21) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  494x

Kto verí, nemusí myslieť  ale kto myslí, nemôže veriť!.   Počuli ste písmo sväté.  Takto sa končí príhovor kňaza  k veriacim. 
Kto z nich ho má doma? Kto si ho prečítal? Kto vie niečo o jeho histórii? Ako a kedy vzniklo?
 Starý zákon sú v podstate  dejiny Židovského národa. Vrátili sa z Babylonského zajatia, mestá zrútené, chrám v troskách,sväté knihy spálené. Tak znovu napísali  svoje dejiny.  ( Desaťročia  ústneho podania určite urobili svoje.) Bolo to  asi tak roku -600n. l.
Potom nevieme skoro nič.
    Nevieme, kde opatrovali svoj najväčší poklad, knihu svojich dejín. 
   Našli sa len dva  odpisy,  asi zo 4. storočia n.l.   Kodex Vatikanus a  Kodex Sinaitikus.  Nič staršie nemáme, aspoň nie v takej kompletnej podobe.      A  ktoré z nich je naozaj "písmo sväté", keď su medzi nimi stovky rozdielov?!  Aké škody na texte napáchali nekonečné ručné prepisy a preklady, ťažko spočítať.
 Kúpite si dnes bibliu. Je katolícka? alebo luteránska? Oni totiž nie sú rovnaké! Katolíci tam majú zahrnuté knihy, ktoré schválil neviemktorý koncil, ale luteráni majú viac kníh. A existujú aj biblie s t.z.v. apokryfmi, teda dodatkami. Jednu som zdedil, je z roku 1780. Takže mám doma 5biblií.
  A ktoré z nich je to naozaj to pravé  Písmo sväté ?
  Evanjelisti sú štyria.  Prečo  štyria?   Pretože to schválil iný koncil. A ostatní evanjelisti nie sú hodní byť v písme svätom! Treba ich texty nájsť, zničiť, zlikvidovať, spáliť, najlepšie aj s ich majiteľmi.  Aj keď sa cirkev naozaj snažila, našlo sa -aspoň v zlomkoch-  22evanjelistov.  Evanielium "podľa Judáša." Nikde som ho nenašiel, a dosť ma to mrzí.
     Aj keď vyberali, ako najlepšie vedeli, akosi im uniklo pár vecí.
 Štyria učeníci stoja pod krížom, na ktorom umiera ich majster. A jeho posledné slová tam majú v štyroch verziách!  Overte si to.
   Úplná nádhera  je zjavenie  Svätého Jána a apokalypsa. Na čom ten chlap fičal? V tej dobe nebolo z čoho vyrobiť v Európe dostatočne silnú drogu, ale možno mal kontakty na Indických obchodníkov, a dostal sa k sóme.
   Keď si toto prečíta veriaci, možno sa zamyslí.
    Nie, nezamyslí sa.
 Keby začal myslieť, musel by prestať veriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?