Záhradníkov zlý sen

Autor: Ján Spišiak | 5.8.2014 o 21:52 | (upravené 7.8.2014 o 21:11) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  244x

Alebo - kedy vám ani veľa peňazí nepomôže.

 

   Skončil som Lednice - zahradníčinu. O rôznych záhradných slohoch a štýloch mám načítané a napozerané dosť. Neznášam barok. Versailes. Čo je to za nezmysel, urobiť zo stromu kocku, kužeľ, tri gule?Alebo vystrihať pokrútený, nízky múrik. Mohli to urobiť z kameňa, natrieť na zeleno a mali by svätý pokoj a ešte aj bez roboty.. 
Obdivujem Japonské záhrady - minimalizmus. U nich číra nutnosť. v Tokiu má niekoľko rodín dvoj árovú záhradku, a chodia tam  podľa rozpisu. Tráva, tri kríčky, zakrslá sakura a obrovský kameň. Ten tam bol. Tak si raz do týždňa sadnú a dívajú sa na tú krásu. Keby som im povedal, že svokra má pri dome 28 árov, budú presvedčení, že sme multimilionári.
Dcéra tam študovala. Nafotila krásne veci. Záhradka pred domom, trojuholník,   strana 3m. Japonec tam nemá šalát, ani rajčiny. Má tam 1 kameň a 1 borovicu ktorú raz do roka zaštipne, aby neprerástla barák, a aby bola ešte krajšia.  Móda "Japonských záhrad" u nás, to je  zlý sen  každého, kto sa v tom čo len štipku vyzná.
 Vysypeme plochu štrkom, aj oni to tak majú, ale my si dáme dvoch farieb  a prehnutý mostík ponad jazierko natretý na červeno. Aj oni to tak majú. V štrku pár kameňov, každý iný. Aj oni to tak majú. Borovicu si kúpime už hotovú, čo na tom, že za pár tisíc. Máme na to, a aj oni to tak majú.  Chodník vysypeme  kôrou,aj oni to to tak majú, ale my si dáme troch farieb: oranžovú , červenú, fialovú. (už robia aj bledomodrú!!!)  Chýba už len sádrový samuraj. Japonec by v duchu zvracal, keby videl.
 On veľmi dlho rozmýšľa, kým si  kúpi tri kamene. Nie kvôli cene, kameňa je v Japonsku ozaj dosť.On musí zvoliť materiál, premyslieť textúru,rozhodnúť sa pre farbu. Potom ešte dlhšie rozmýšľa ako ich uloží. Do nekonečna ich prekladá, skúša, pozerá. Až keď je to presne ono, osadí ich do zeme. Teraz si môže sadnúť a meditovať. Každý kameň má preňho svoju symboliku. Ten na výšku  osadený, to je hora Meru. Symbol stredu vesmíru, a on ho má doma.   U nás je to kameň, ktorý sa nám páčil na poslednej grilovačke na chate u kamaráta, tak sme ho hodili do kufra.K nemu jeden biely guľatý z Tatier, aj keď sa to nesmie. A tretí bude vápencová kocka, čo zostala po stavbe. Angličania takejto zostave hovoria "Psí hrob". Majú  estetické cítenie.
   A čím väčšia plocha, a čím viac peňazí, tým strašnejší výsledok.Na záhrady v štýle Hollywood som si zvykol, u nás najbežnejší model. Trávnik ako biliardové súkno a popri plote farebná všehochuť. Toto je pekné, to si tam dáme. Toto sme dostali. Toto bolo na výstave v akcii. Toto bolo lacné, tak sme si to kúpili  a tak ďalej až do plna. Je mi ľúto tých rastlín. Aj tých ľudí bez stopy vkusu, absolutne nevzdelaných v problematike, neochotných pohnúť mozgom. Investujú kopu peňazí do čohosi, čo neplní absolutne žiadnu funkciu.Ani len estetickú. Ale im sa také páči! Aj sused má také! Aj šéfka, aj jej brat aj každý kto má dosť peňazí!A sme na začiatku

A sme nakonci, lebo kde je nadbytok peňazí, a nedostatok rozumu, tam končí každá sranda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?