Môj názor? Môj omyl!

Autor: Ján Spišiak | 14.8.2014 o 15:21 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  245x

  Na základe neúplných informácií si vytvoríme názor.-Ja si myslím.  100ľudí a 100 názorov. Ich hodnota je - slušne povedané- diskutabilná.   Až keď viem o veci všetko, čo sa dá vedieť, už to nieje len môj názor. Je to zrazu všebecne akceptovaný fakt.


  Nie vždy nám pomôže mať v ruke meter. Morálka, mravnosť, etika, svedomie, emócie, viera, aj právo.  Ale to sú len nami vymyslené kategórie.Nedajú sa merať v žiadnych jednotkách.
  Prečítal som si blog "Kde leží naša bieda?  Aj všetkých 230 diskusií. Začiatok článku - krádež bicykla. Snáď polovica ľudí píše o tom, kde im bicykel, a kde čo iné ukradli, a kde čo iné neukradli.
     Vytvorili si názor na základe jedinej skúsenosti.  Chyba!    Realita je takáto: Na Islande Vám neukradnú nikde  nič! A vraždu tam nemali  200 rokov.  Tam môžte nechať pri ceste dve bandasky plné benzínu. Nik ich nevezme, veď niesú jeho. Budú tam  aj o rok, akurát hrdzavé. (Naozaj sa stalo!)
   V Japonsku sa nie tak dávno stávalo, že matka spáchala samovraždu, keď jej syna prichytili pri krádeži.  Aj keď išlo o dve uhorky.    Eskimáci  nemali slovo pre pojem "vojna", a nechápali, čo to vlastne je.   Krádež je u nich rovnako neznámy pojem.Nemajú pre ňu ani len slovo.Tam sa jednoducho nekradne. To už nieje názor, to je fakt.    Niekedy ani porovnanie dvoch rozumných názorov nestačí na zistenie skutočnosti.
Pretože dve celé pravdy môžu dať polovičnú lož.       Príklad:
Kôň môže vážiť až vyše tony. Je to pravda, môže.Kôň dokáže preskočiť prekážku vyššiu ako 2 metre. Dokáže, aj 2,30 m       Ale ak ste si predstavili tonového koňa, ako  skáče do výšky 2m, ste na veľkom omyle!  To skáče iný kôň! Ten tonový ledva prekročí múrik. Zjavne Vám chýbala  minimálne tretia informácia.
   Je to snáď  móda, nadávať na Ameriku a Američanov.
  " Všade na svete vyvolávajú konflikty, a vyzbrojujú kade  koho."
 Prečo potom všetci pošahaní diktátori v Afrike, aj kde kade inde,  vlastnia MIGy,  a ich armády majú v rukách kalašnikovy?  " Ide im všade len o ropu!"
   Nezmysel.  Američania sú vďaka Aljaške v rope sebestační, a ešte dlho budú, pretože prezieravo investovali mraky peňazí do technológií ťažby ropy z bridlíc.   Našiel som článok o roli Američanov v II.sv. vojne.*
 Sovietom požičali v najkrirtickejšom momente, keď Nemci boli pred Moskvou, a priemysel odsťahovaný za Ural ešte nefungoval,3000 bombardérov, 7000 tankov, 7000 stíhačiek,8000diel, oceľ, hliník, jazero nafty, 4mil.ton mäsových konzerv, aj 15 mil. párov topánok.  Celkovo v cene 10 miliárd dolárov  Británii   30 miliárd dolárov  Francúzsku  1,5 miliardyVeď tí hnusní Američania zvrátili priebeh vojny v náš prospech!
 Opisy bojov o ostrovy v Tichomorí sa čítajú ako sci - fi. Odhodlanie Japoncov nepoznalo hranice. Zastavila ich až atómová bomba.- Americká.   Ešte stále sú hnusní? Alebo už menej?
 Už viete toho viac, a sú to fakty, nie len "ja si myslím" a "môj  názor"     Keď niečo neviem, a nemám to pre istotu 2x overené - neodsudzujem, nechválim, nediskutujem!    Môžem sa s vami hádať o veciach z odboru : chémia, botanika, potaviny, záhradníčina.Študoval som to, a sledujem novinky A ešte biológia, paleontológia, literatúra, fajky a Japonské znaky, lebo ma to už roky zaujíma.    Ale nechytám sa do  debát o počítačoch, lebo ani neviem či to,čo má manželka  je notebook alebo laptop.Neviem  čo je bluetooth, lebo to nemám doma.Až budem mať, načítam si.  Nerozumiem politike. Nezaujíma ma šport.Neviem dosť o konflikte v Sýrii, o zostrelení lietadla, o vzniku medzinárodnej finančnej krízy na to, aby som sa k tomu vyjadroval.
 Netuším ako má fungovať akonomika štátu.(ale je mi jasné, že takto nie.) Neviem opraviť nič od elektriny. Nepochopil som trojné integrály - ani jednoduché. Neviem NIČ o spúste iných vecí. Tak sa k tomu nevyjadrujem.      Nechcem písať blbosti !
 Sú  výnimky - umenie. Obrazy, hudba, literatúra. Tu nieje možné   objektívne hodnotiť, tu môžme  povedať len svoj NÁZOR.  Ale bude mať rovnakú hodnotu, ako všetky ostatné.   Ženská krása je naproti tomu objektívne hodnotiteľná!Ak krása Heleny Trójskej pohla k vyplávaniu na more mužov na 1000 lodiach, tak krása ženy, ktorá vyláka na more jedného muža v člne má hodnotu:

     Jedna miliHelena.

 *  celé na Atllanka - Sovětská Pravda: O Americké roli v II. světové válce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?