Úroky z troch grošov

Autor: Ján Spišiak | 15.8.2014 o 16:32 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  254x

  Nebojíte sa elementárnej matematiky.? Mali by ste sa!

  V rozprávke O troch grošoch žije otec, syn a dedo. Netypické.   Prečo mali len jedno dieťa? Keby žila aj matka, uživil by syn aj ju?   Kde sú matkini rodičia?  Ako by to vyzeralo, keby všetci žili?   Zoberme si, že máte dve deti = jeden za jedného. Ak sa nič zlé neprihodí, môžte takto fungovať mnoho generácií.  Ale  niekoho napadlo, mať viac detí. Čo keby som mal tri? alebo rovno štyri? O každého z nás by sa na staré kolená starali dvaja. Takže: 2manželia, 4 deti= 1 človek, 2 deti,   4 vnúčatá,   8 pravnúčat, 16 pra pra vnúčat. Lavína sa rozbieha.  32, 64, 128. (dajme 125, ľahšie sa nám bude počítať)  250, 500, 1000. Stačilo desať generácií!
 Po 20 rokov sú to len dve storočia. A teraz si to zopakujeme nie v jednotkách, ale v tisícoch.
 Za ďalších 200 rokov máme rovný milión. Poviete si, ideálny prípad.Polovica tých detí sa nedožije dospelosti. Ale oni nebudú mať 4 deti, ale 9 alebo aj 14.Za chvíľu by nebolo kde stupiť. "našťastie " existujú morové epidémie, cholera, španielska chrípka, AIDS a nekončiace vojnové konflikty. Takže sa ešte aspoň pomestíme.   Ale táto nepríjemná matematika funguje nielen do budúcnosti, ale aj spätne!
   Rátajme generáciu za 25 rokov, dnes je to reálnejšie. Takže vaši rodičia sú dvaja, a majú 25. Starý rodičia sú 4 , a majú 50 Máte 8 prastarých rodičov  ktorí majú 75, a16 pra pra starých rodičov, ktorí majú zhodne 100 Nereálne? Podľa odborníkov sa ľudský život dá natiahnuť až cez 120! Slušný starobinec. Kým dospejete, a príde na vás rad stať sa živiteľom,  máte  na krku 28 starých ľudí.   To sú úroky z tých troch grošov!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?