Pozor! Preklad!

Autor: Ján Spišiak | 1.10.2014 o 14:32 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  241x

Napriek  rozšírenej mienke, že národ nečíta, a že klasické papierové knihy sú odsúdené vyhynúť, vychádza obrovské množstvo nových titulov, napospol preklady. Sú vždy prínosom?


K prekladom krásnej literatúry sa nemôžem vyjadriť. Viem sice anglicky natoľko, že prečítam aj porozumiem o čo ide v "Pánovi prsteňov" ale nie tak dobre, aby som dokázal oceniť nakoľko prekladateľ " vystihol romantické opisy krajiny  - alebo - dramatické dialógy".
   Takže odborná literatúra z môjho odboru - záhradníčina.Dostala sa mi do ruky kniha  Rez ovocných stromov. Čítam, aj chápem o čom to je, ale konštrukcia viet je natoľko podivná až chaotická, že niekedy neviem,čo tým chcel autor povedať.  Kde je problém? Opýtal som sa dcéry, ktorá ovláda Nemčinu aj Angličtinu naozaj na úrovni. "Je to preklad z Nemčiny, ale veľmi nešikovný, ako keby to robil prekladač v Googli" skús si!   Tak som si našiel článok o meršaume v angličtine. Ako fajkár o tom viem dosť, a prekladač to mal za moment hotové. A čo sa nestalo?!  Výsledkom bol text rovnako podivný, vety nelogicky poskladané, ťažko pochopiteľné. Nech neviem o čo ide, nedozviem sa.   Tento typ prekladu rozoznáte ľahko. Otvorte knihu náhodne a začnite čítať.Ak sa vám skladba viet nezdá, alebo je nelogická, Nekupovať!!!Je možné že aj to, čo pochopíte bude špatne.
Oveľa nebezpečnejšie sú kvalitne preložené veci, ale neredigované odborníkom.  Robil som do záhradníčiny roky, a nikdy som nepochopil podivnú túžbu Slovákov po stálozelených listnáčoch. Kde niečo také videli v prírode?  Nikde!  Jediná stálozelená rastlina u nás pôvodná je brečtan.   Všetko ostatné je "dovoz".  Pôvod: Amerika a častejšie Ázia  Takže opatrne. Naozaj spoľahlivo mrazuvzdorných a stálozelených rastlín je 5 a pol!  A teraz takýto nadšenec vidí knihu: Stálozelené rastliny - a v nej desiatky! krov, dokonca stromov,  celoročne olistených, a ešte aj krásne kvitnúcich. A Anglicko je severnejšie ako my! To musí u nás vydržať.   Nieže nemusí  Ani ho len nenapadne. Prvú zimu odíde. Pretože - Golfský prúd! vďaka nemu má západ Anglicka klímu 9 čo sa rovná severu Grécka. My sme 6. Čím vyššie číslo, tým teplejšie. Stred Kanady 3. (pozrite si mapu klimatických pásiem)   Takže zabudnite na živé ploty z fuchsií, nádherné lagerstrémie, bugenvilei, kamélie. Možno príde mimoriadne slabá zima. Možno kúpite výnimočne odolný hybrid a vydrží aj pár rokov. Na to sa neoplatí spoliehať. Ale môžem sa staviť, že rastlina do 5 rokov odíde.   Osobitnou kapitolou sú moje obľúbené bambusy. Fylostachys vivax "aureokaulis" , fylostachys aureosulkata "spektabilis , fylostachys aurea. Už ste dosť popletení? Netrápte sa, aj tak vám predajú aureu, ktorá u nás  ledva prežíva. Neroznáte ich totiž.
   Klame tá kniha? NIE!

Len tam na konci chýba veta: Odsťahujte sa do Anglicka a toto všetko môžte mať v záhrade.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?