Nezamestnaných je primálo!

Autor: Ján Spišiak | 11.10.2014 o 11:11 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  392x

Stanete sa nádenníkom. Zoberiete akúkoľvek prácu čo len na jeden deň, len aby ste mali čo do úst. Zažijete v najrozličnejších firmách najčudnejšie veci.

    Ako to má vyzerať:Na vrátnici si vás niekto vyzdvihne, a odvedie k stroju. V návode nalistuje správnu stranu. Je tam odfotená súčiastka (alebo štyri) ktoré práve budú padať z lisu. Presný návod ako a koľko budete ukladať do krabíc. Ukladáte, až kým nezaznie signál - prestávka.   Alebo: Postavia vás k stolu, na stole obrazovka. Za 10 minút vám ukážu čo budete kontrolovať, a idete.Každý kaz skúsite zotrieť. Ak je to smeť, tak nič. Ak je to škrabanec - zahlásiť a vymeniť. Dostante jednorázovky rukavice, aby ani náhodou nezostal odtlačok prsta ! Keď sa materiál minie, okamžite niekto vymení krabice za plné.  Takéto niečo funguje vo firmách ktoré vedú Nemci, Japonci, iní Aziati. Máte tri prestávky za 8 hodín, petože majú veľmi dobre zmerané, že človek ktorý si môže tri krát sadnúť čo len na pár minút, dať si cigaretu a kávu - je tam automat, aj stroj na horúcu vodu- obživne, a urobí nie 10 ale 14 krabíc.Dostali z vás maximum, a ani to nebolelo.    Ako to nemá fungovať - a funguje.Prídete na vrátnicu, a vrátnik nikde. Z vonku na dverách guľa, takže čakáte. Po pár minútach zistíte, že dvere sa dajú otvoriť, tak vojdete a čakáte pri vrátnici. Niekto sa vás opýta, na čo čakáte. Keď poviete, že brigádnik, dostane sa vám poučenia že: Hore, rovno, do prava, a tam sa opýtajte.    Tak idete, a tam sú udivení, že ste prišli dnes, keď ste mali prísť zajtra. Pri práci sú predpísané biele plášte, ale kľúče od skrine má Julka, a tá je PN.Tak za pol hodinku zistia, komu nechala kľúče, a pustia vás do výroby.   Máte triediť mrňavé plastové výlisky. Dobré vľavo, špatná vpravo.Ďalšia pol hodina, kým vám nájdu stoličku, krabice, rukavice. Príde pani Múdra a povie, kam do tlačiva zapíšete počty nepodarkov, a počet spolu. O pol hodinu príde pani Múdrejšia, a tvrdí, že zapisovať sa majú počty bezchybných kusov, a zlé sa odpočítajú.  Hodnú chvíľu sa hádajú, až zavolajú pani Najmúdrejšiu, a tá povie, že je to celé naopak, a musíte zlé prepočítať.  Všetci sa sťažujú, že nie a nie nájsť ľudí, ktorí by dokázali plniť normy!    Iný prípad. Budete čistiť kovové výtvory CNC obludy. Niekto vás v obrovskej hale zavedie niekam do kúta a povie: Tu máte návod, tu sú súčiastky, sem dáte čisté. A zmizne!  Nájdete si bedničku, aby ste nemuseli stáť, z paliet si urobíte stôl, nech máte kam ukladať očistené a nemusíte  sa s každým kusom premávať. Výtvory sú to čudesné, veľké ako tanier, nevážia skoro nič, a napriek tomu hrdzavejú. Postupne sa opýtate troch ľudí, čo je to za zliatina. Odpoveď 3x neviem.  Tak začnete šuchať hrdzu, a ide to strašne pomaly.

   Príde pán Múdry: Prečo nemáte rukavice, a nepoužijete odhrdzovač?  

Lebo mi to nikto nedal.   To tu niekde musí byť!Rukavice sa našli pod kopou handier, ale odhrdzovač nikde. Až po hodine, keď vás bolí chrbát a hľadáte niečo vyššie pod zadok, nájdete ho pod jednou debničkou. Už to ide lepšie, a očistených diskov pribúda.   Príde pán Múdrejší : Ukladáte to zle! Do jednej vrstvy musí ísť 24 kusov, a potom preložiť sieťkou!   Tak to všetko vyložíte a poprekladáte.    Príde pán Najmúdrejší: Prečo to čistíte z oboch strán? Stačí z jednej. Tú druhú nebude vidieť.   Takže polovicu roboty ste robili zbytočne!         Ráno keď nás rozdeľovali, chceli jednu ženu, ale na tie veľké súčiastky potrebujem chlapa! Tak som išiel, a tie výtvory vážili asi 30 -40 Dkg. Nik nevedel, kedy bude prestávka, tak keď sa zastavili stroje, išiel som si pofajčiť. Prišla aj tá pani, ktorá mala čistiť  "ľahšie veci". Divila sa, že to skoro nič neváži. Ona čitila valce - asi z liatiny-, pretože každý vážil aspoň1,5 kg!   Tí "Múdri až Najmúdrejší"  nevedia väčšinou nič. Pod pojmom  "Hygiena práce"  si predstavia umyté nohy. Zorganizovať prácu tak, aby sa s rovnakým výdajom energie urobil dvojnásobok, nieje nič ťažké. Stačí si súčiastky rozumne poukladať, prisunúť ďalší stôl, urobiť si šablónu, aby sa nemusel každý kus merať. Nájsť si niečo pod zadok, pretože státie unavuje.    Nie! Oni radšej chodia, do všetkého kecajú, a všetci sa sťažujú, že nik nesplní normu, že už vyskúšali kopu ľudí, a vrchol všetkého :

    Je tu kopa nezamestnaných, a sem nikto nechce ísť robiť!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?