Nenávratno

Autor: Ján Spišiak | 18.10.2014 o 21:23 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  156x

O veciach navždy stratených.


Moja stará mama sa  narodila v New Yorku.
 Jej mama sa dožila vysokého veku. Dosť na to, aby som si pamätal, ako nám čítala rozprávky bez okuliarov.  Ale nie dosť na to, aby som si uvedomil, čo všetko si pamätala a akú majú jej spomienky cenu.    Že jej mama bola nalezenec,našli ju na brehu rieky, a vedľa nej biblia.   Mama jej  mamy ju mala   "za slobodna" čo bola v tej dobe hanba na neprežitie, tak sa utopila.    Jej mama mala 4 deti, keď ovdovela.  Našla si vdovca s troma deťmi, a zobrali sa .
  Sranda bola, že obidvaja mali dcéru menom Anička.    Tak mali dve.    Ona bola  Anička malá, a odišla za prácou do  Ameriky. Tam sa jej prisnilo, že najbližšou loďou prídu noví prisťahovalci, a " na predku " bude stáť  fúzatý chlap v čiernom obleku, a to bude jej muž.  Aj sa tak stalo.

    A narodila sa im dcéra - moja stará mama z otcovej strany.


     Starý otec po mame bol od nepamäti luterán. Pobielohorský utečenci. Usadili sa v Zolnej, a postupne sa roztiahli až do Zvolenskej Slatiny. Bolo ich tam asi 70 rodín.Časom im patril dokonca podiel na  Vígľašskom  zámku, ale dokumenty písané na psej koži ležia dnes kto vie kde v Zvolenskom múzeu. Zostala po nich ťažko čitateľná biblia  v švabachu z r. 1780 , aj s tzv. apokryfmi.   Dali  sa k partizánom, ale chytili ich aj s bratom. Lekár -  známy- mu povedal: Napíšem ťa medzi mŕtvych. Zajtra ťa naložia do transportu, odtiaľ sa ešte nik nevrátil. Po ceste sa dá ujsť. Počítajú s tým, že nik nevie, kam ich vezú, tak ich až tak nestrážia.  Keď ich budú vykladať, pri tvojom mene bude pripísané :  Ráno umrel na týfus.  Aj ušiel.  Jeho bratovi sa nepodarilo. Ale aj on mal šťastie, a  dožil sa v lágri oslobodenia. Keď sa  dotackal  domov,  mal 40 kg. Užil si ešte vnukovu svadbu. 
 Mama mi raz povedala:Vieš čo sú to naozaj nervy? To je plný dvor  nemcov  a židia v sene!   Nikdy som nezisťoval, kto boli tí židia, ani v ktorom roku to bolo. Vtedy ma to nezaujímalo, a dnes to už nezistím. Už  sa to pominulo, ako sa aj ja pominiem.  Som zaujímavý asi ako 17. desatinné miesto Avogadrovej konštanty.Nikoho to nebude nikdy omínať a  trápiť.
 Akurát mňa, a akurát dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?