Fajky - moja posledná vášeň.

Autor: Ján Spišiak | 3.11.2014 o 19:18 | Karma článku: 4,22 | Prečítané:  662x

 A  čo všetko s nimi súvisí.

 Natrafil som na pojem fajka "zo Škótskeho vresu" a nie a nie zistiť čo je to za rastlinu, čo ma ako botanika dosť štvalo.   Náhoda tomu chcela, že som o pár dní natrafil v jednom pube na partiu chlapov. Sedeli pri dlhom stole, a všetci fajčili fajku. Títo by to mohli vedieť, napadlo ma. Aj vedeli. Je to Arbutus unedo. Ale oni mali fajky z briáru, čo je erika arborea. Kvôli tomu, že drevo má krásnu kresbu, arbutus nijakú, aj keď je rovnako vhodný. Tak isto oliva, alebo krušpán.Vedeli o fajkách snáď všetko, dlho som ich počúval a obdivoval fajky s nádhernou kresbou.  Práve vtedy zaviedli "samozahášacie " cigarety. Keď ju položíte a neťaháte, zhasne.To ma dožralo. Nestačí, že do seba ťahám dechty, benzpyrén, fenantrén, nikotín a iné jedy,ešte mi tam páni z EU budú bohvie čo prisýpať.   A išiel som si kúpiť fajku - kukuričku za 2 eurá, a čerešňový tabak.

Moja prvá - Betka

Prekvapenie prvé : pomerne malá fajka horela pol hodinu. Neskôr aj 3/4.Druhé, celá miestnosť ešte dlho príjemne čerešňovo voňala. A najdôležitejšie. Keď si raz zapálite fajku, stane sa pre vás symbolom oddychu. Cigarety, to je robota. Len tak pri práci vytiahnete 20. Ale fajka od vás chce aby ste si sadli, oddýchli, porozmýšľali, neodbiehali. Aby ste sa celý deň tešili na tú pol hodinku kľudu  večer.Je to meditácia, zkľudnenie, pocit pokoja.   Neskôr zistíte, že vanilka vám nesedí, Sherlok je drahý, ale nenadchne, Petersony sú výborné. Kúpite si "Old dublin" a objavíte latakiu. Tá už nieje pre každého.  Kúpite si zopár lacných fajok, niečo vám darujú, a zrazu vám príde zle po šluku z cigarety.    Načítal som si o fajkách čo som len našiel. Najviac ma očarili fajky zo sepiolitu - morskej peny, známej bežne ako "meerschaum".Občas sú aj v predaji, len tá cena! Jednoduché, len vyfrézované 120 euro, vyrezávané do tvaru zvieracích či ľudských hláv, kvetov, a pod - pár stovák. Okrem toho jediné nálezisko prvotriednej suroviny je v Turecku, a Turci zakázali vývoz suroviny!    Tak som si povedal, že ja ten ich meršaum  vyrobím, a materiál nazvem Arménska pomsta.   Nič jednoduché. Materiál musí zniesť aspoň 700°C. Musí byť ľahší ako voda. Svietivo biely, sklovito lesklý.Musí sa dať rezať nožom, ale byť dostatočne pevný. Už to skúšali mnohí,a bezvýsledne, pretože sa jedná o penu z hydratovaného kremičitanu horečnatého. Takže nejakú náhražku rovnakých vlastností.   Začal som sádrou. Fajčí sa z nej dobre, žiadna pachuť. Ale: prehrieva sa, je ťažká a rozbitná.  Proti prehrievaniu pomôže zvlnený povrch. Ruka sa nedotýka priamo komory.

Fajka "kométa" čistá zlatnícka sádra. (Znesie teplotu tekutého zlata 1100°C) 

  Oveľa väčší problém bol znížiť hmotnosť. Napadlo ma použiť perlit. Je to penová forma sopečného skla, vyrobená zahriatím na 900°C. Je neuveriteľne ľahký, meter kubický má 15 kg. To je ... aj jeho prekliatie. Skúste do sádrovej kaše zamiešať guličky polystyrénu!  Dlho mi trvalo, kým som vyrobil homogénnu zmes. Materiál dovoľuje vytvárať zaujímavé povrchové štruktúry, a dá sa farbiť vodovkami aj tušom.  

Najvydarenejšia perlitka "dračie vajce" Náústok z čierneho bambusu (Phylostachys nigra)

 Konečne po dlhých pokusoch som vyrobil naozajstnú sádrovú penu.

Penovka vľavo váži len 1/2 kométy.
 

Iné modely penoviek. Povrchová úprava v štádiu skúšok, preto tie fľaky.

Všetky tieto materiály sú pomerne krehké, skôr málo pevné. (Ináč aj originál meršaum je rozbitný) Tak som vyskúšal pevný obal s ohňovzdornou výplňou.

Jednoduché a lacné riešenie.  Fajky - smeťošky.Ideálne prestávkové šlukovky do vrecka.

Riešenie pracné, priam luxusné.

Fajky - bosoráčky. Preparovaná a vyleštená hovädzia kosť. Znak vyrytý zubárskou frézkou a vyplnený čiernym lakom.

Môj vynález:

Fajka "dážďovka". Hore - na stole, dolu - použitá v daždi.

Prvý pokus o vyrezávanú penovku -vlna. (Nedokončené - chýba poter + lak)

Toto je len taká sranda. Sasanka a pandrava. "Výbežky" sú z ohňovzdorného silikónu - mäkké.

Hádanka:

Z čoho je vystrúhaná táto fajka? Slúži bezvadne už rok.

Ak niekto trpí podobnou úchylkou -snahou vyrábať funkčné fajky z čohokoľvek, nech sa ozve. Prezradím presné receptúry na perlitové zmesi, aj sádrové peny.

ZN. Len vážne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?