Sprayeri dejín.

Autor: Ján Spišiak | 16.12.2014 o 22:50 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  164x

Som pohan, a slávim kračún.  Najkratší deň v roku.


Vraj sa  v tento deň narodil muž menom Ježiš zvaný Nazaretský.Prečo v decembri?  Pretože bol počatý v marci.Prečo práve v marci?To nik nevie. Potláčali moje pohanské zvyky, mysliac si, že zostanú len tie ich.    Ale ani storočia trvajúce vymývanie mozgov nevygumovalo v mysliach ľudí dávne obrady. Zostali fašiangy, masky, Lucie, mágia hľadania budúceho partnera, veštenie budúcnosti, obdarovanie zvierat aj polí.   A nieje možné zrušiť prírodný zákon.  Od nepamäti ho ľudia poznali. Aby naň nezabudli,osadili rad čo najväčších kameňov. Tie kamene tam stoja dosiaľ, a ukazujú na miesto, kde vyjde slnko v rozhodujúci deň.   Noc pred tým urobili veľké ohne a bdeli pri nich až do svitania. A podarilo sa!Slnko sa zjavilo, a sľúbilo, že zajtra tu bude o kúsok dlhšie.Viem si predstaviť ten obraz, tisícročia opakovaný.
 Až prišli iní ľudia a naspreyovali naň bábätko v maštali. Postupne primaľovali jasličky, somárika a volčeka, ako to už v maštali býva. A troch kráľov. S tými mali trochu problém.  Niekedy ich bolo aj viac, niekedy to neboli králi, ale mudrci, či skôr mágovia. Ale nakoniec sa dohodli na troch kráľoch, a vymysleli im aj mená  Gašpar, Melichar, Baltazár, a každého urobili inej farby.   Storočia  tento obraz zdokonaľovali.
  Až prišiel červený fanatik a nastriekal naň obrázok "Dedo mráz. Aj so snehulienkou" A 1/6 sveta sa naň povinne dívala.   Našťastie, všetko má svoj koniec, aj šialené ideológie.Nastúpil mocný čarodejník. Zatriasol mešcom dolárov, a deda Mráza obliekol do červeného. Podľa vzoru  Coca - Cola.
  Pôjdem večer von. Urobím si len maličký ohník. Ak nebude z čoho, zapálim aspoň sviečku.
 Som si istý, že slnko prilákam.

Len musím vydržať až do rána.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?